Elected Officials

Trustee Years Served

George Wright

1854-1856

Jacob Yount

1854-1855

David Bolinger

1854-1859

Gainor Pierce

1856-1862

Elijah Hunt

1857

Hiram Jones

1858-1868, 1876

Aaron Coppock

1860-1862

B. N. Langston

1863-1865

Riley Davis

1863-1866, 1969-1870

Thomas Vore

1866-1873

Alijah Shearer

1867-1870, 1876-1878

David A. Kessler

1871-1875, 1878-1881, 1891-1893

Robert Wright

1871-1873

Paul Pearson

1874-1875

Owen Elleman

1874

Joseph Olwine

1875-1877

John Spitler

1877

J. L. Henderson

1878-1879, 1883

D. W. Elleman

1879-1880, 1883-1884

Samuel L. Wenger

1880-1882

Menalcus Crew

1881

Alfred Pearson

1882-1884

Samuel Hahn

1883

Martin Shearer

1884-1885

Len Welbaum

1885-1891

T. H. Beck

1885-1890

L. A. Randall

1886-1890

G. A. Randall

1890-1892

L. Jenks

1892-1897

Mathias Kern

1893-1901

H. H. Cress

1894-1899

Aaron Christian

1898-1904

J. Henry Miller

1900-1903

D. M. Mote

1902-1903

J. M. Coate

1903-1905

David Hatfield

1903-1909

J. C. Shellabarger

1905-1909, 1922-1929

E. W. Yount

1906-1917

J. B. Antonides

1910-1911

Jesse M. Swank

1910-1915

George L. Lindsay

1912-1915, 1926-1929

William A. Klepinger

1916-1921

Jacob O. Weaver

1916-1919, 1922-1944

H. M. Elleman

1918-1921

Ira E. Wheelock

1920-1925

A. C. Harshbarger

1930-1937

Joseph W. Kelly

1930-1941, 1944-1969

Clinton Stickel

1937-1959

James Kessler

1941-1948

Harvey Stickel

1948-1953

John C. Kerr

1953-1957, 1960-1963

Elmer C. Shank

1958-1969

James E. Shade

1964-1986

Charles F. Hoffman

1969

Wilbur Earhart

1970-1985

Merlin E. Pierce

1970-1981

Gary D. Pierce

1982-1995

Boyd C. Baker

1986-1991

Preston P. Mote

1986-1993

Berlen Strawser

1991

Jesse Shaffer

1992 – 1993

Doris L. Sowers

1994 – 2005, 2006 – 2007

Bill Coate

1996 – 2006

George R. Mote

1994 – 2008

William O’Brien 2006 –
Phil Mote 2008 –
Jim Albaugh 2008 –
Justice of the Peace Years Served
William Neal, Jr. August 1, 1807

Davis Thayer

1824-1825, 1833-1839

Benjamin Crew

1827-1829, 1832-1833

Oliver Benton

1829-1833

Burril Pickering

1839-1842

Philip Cloninger

1842-1846

John Hart

1847-1859, 1861

Rowland R. Chase

1859-1884

E. P. Kellogg

1860

Phillip Christian

1863-1865

David Curtis

1863-1866

Owen Elleman

1871-1876

William Dunkin

1872

Thomas C. Miller

1874-1876

Charles Welbaum

1874, 1877

Aaron Mullendore

1878

D. R. Albaugh

1879-1882, 1884-1892

Robert Wylie

1880-1881, 1897-1899, 1906-1913

William H. Frink

1881-1884

J. D. Fowler

1881

J. B. Fouts

1884

W. T. Ohmart

1885-1887

H. J. Pearson

1885-1888

Samuel Folker

1888-1894

C. L. Marshall

1888

A. H. Kessler

1890-1891

Alfred Pearson

1892

J. E. Britton

1892-1894

W. S. Manning

1893-1896, 1898

Abraham Crist

1894-1897, 1899

H. E. Wissinger

1895-1897

Jacob W. Dohner

1896-1907

Isaac D. Karns

1898-1899, 1901-1904, 1932-1950

David Penney

1900-1905

Charles Edgar Fox

1904-1911

Dorsey Wheelock

1905

Bert M. Hale

1907

J. Warren Beck

1908-1912

Tanzy R. Furnace

1912-1922

David Cashner

1912-1920

Elmer Hahn

1914-1920

Charles O. Hall

1917, 1920-1949

Charles E. Fox

1920-1927

John E. Shell

1922-1923

William A. Klepinger

1923-1927

William E. Fox

1927

Robert Kraus

1928-1935

S. C. Frank

1942-1949

James R. Lambert

1950

J. F. Bogue

1951-1953

Byron Stoner

1954-1955

Clerks Years Served

John Hart

1854-1859

L. H. Everett

1854

Edward P. Kellogg

1855-1857, 1860-1869

Milton F. Pierce

1864, 1872-1876

Rowland R. Chase

1870-1871

Erasmus Tucker

1876

L. O. Wanzer

1877

M. C. Pierce

1878-1886

Wirt S. Kessler

1887-1895

Clark Coate

1896-1901

James E. Hart

1902-1907

A. G. Eidemiller

1908-1911

John Coate

1911

James T. Young

1912-1921

Ira Schatzley

1922-1951

Fred Hood

1951-1954

Howard Albaugh

1954-1963

Naomi Sexauer

1964-1985

Annette M. Whitenack

1985-1988

Debra McCamm Cress

1988-1995

Patricia S. Collins

1996

David R. Mote

1996-1998

Marjorie D. Coate

1998